Bir de Bakan Varank’dan Dinleyin

0
565
VARANK
VARANK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Salgın döneminde yaklaşık 250 milyon maskeyi vatandaşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza ücretsiz dağıttık. Bu dönemde ‘veren el’ konumuna geldik. 120 ülke bizden yardım istedi. Şimdiye kadar 55 ülkeye maske, tulum gibi koruyucu ekipman gönderdik. Yerli solunum cihazı, muadilleriyle karşılaştırıldığında gerçekten başarılı bir cihaz” şeklinde konuşmasına giriş yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de herhangi bir cerrahi ve tıbbi ekipman eksikliğinin olmadığın belirterek, “Salgın döneminde yaklaşık 250 milyon maskeyi vatandaşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza ücretsiz dağıttık.” dedi.

Yerli solunum cihazının 14 gün gibi bir süre içerisinde seri üretime geçebildiğini belirten Bakan “Bu cihazların seri üretime hazır hale getirilebilmesi için büyük bir gayretle çalışmaya başladılar. Daha sonra ASELSAN devreye girdi ve buradaki mühendis kardeşlerimiz bir milli mücadele şuuruyla bu cihazı seri üretime hazırlamak için büyük gayret gösterdiler. Bunların seri üretimi için de Arçelik devreye girdi. O da önemli bir sanayi kuruluşumuz ve seri üretim konusunda çok başarılılar. Böyle bir konsorsiyumla biz bu cihazı 14 gün içinde seri üretilebilir hale getirdik.” şeklinde konuştu.

Bakan Varank, üretilen yerli maskelerin ve tıbbi ekipmanların yurtdışına satılıp satılmayacağı sorusuna “Türkiye salgın döneminde yaklaşık 250 milyon maskeyi vatandaşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza ücretsiz dağıttı. Öncelikle tabii ki kendi insanımızın ihtiyacını karşılamak için çalışıyoruz.” şeklinde cevap verdi.