Türkiye Salgın Ekonomide Başarısız Oldu

0
599
Türkiye Ekonomisi
Türkiye Ekonomisi

Türkiye Cumhuriyeti, koronavirüs salgınını başarılı atlatıyor gibi görünse de ekonomik anlamda bu konuda çok başarılı olamadı. Koronavirüs salgını süresi boyunca Türkiye’nin kriz politikası bütün ülkeler tarafından olumlu değerlendiriliyor olsa da ekonomik anlamda Türkiye Cumhuriyeti çok başarılı olamadı.

Yapılan listeleme sonucunda Türkiye Cumhuriyeti, 66 ülkenin listelendiği koronavirüs sonrası ekonomik sıralamasında 44. sıraya yerleşti.

Finansal Güç Endeksi’nin yapmış olduğu bu sıralamada 4 adet kriter göz onunda bulundurularak listeleme yapıldı. Fakat Türkiye döviz rezervleri konusunda sınıfta kalan ülkelerden bir tanesi oldu. Kuruluş yaptığı açıklamada “Dolar bazında en büyük fark, lirayı artırmak için müdahale ederek rezervlerini hızla tüketen Türkiye’de” dedi.

Prof. Dr. Emre Alkın, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu canlı yayında

“Bu endeks ülkelerin COVID-19’a (koronavirüs) karşı finansal cevabını gösteriyor. Ahmet Eflaki’nin çok güzel bir sözü var Ariflerin Menkıbeleri kitabında. Diyor ki: Mübarek olsun dünyada toyumuz düğünümüz, toyu ve düğünü boyumuza göre biçti.

Demek ki finansal güç olarak da bizim boyumuz kısa” şeklinde konuştu.