Cumhurbaşkanı’ndan Vatandaşlara Birikim Önerisi

0
343

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti’nin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın başlangıç konuşmasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası‘nın faiz indirimleriyle birlikte enflasyonda da gerilemenin sağlandığını açıkladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara Türk Lirası bazlı finansal ürünlere yatırım yapmalarını istirham etti. Bunun üzerine de kısa bir teşvik konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Kızılcahamam’da partisinin 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu.

ENFLASYON VE FAİZ DÜŞÜŞTE

Faizi düştükçe enflasyon da düştü. Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara indirdik. Faiz biz göreve geldiğimizde yüzde 63, enflasyon yüzde 30’du. Enflasyon 4.2’ye kadar indi. Ne yaptılar Gezi olaylarını patlattılar. Bir anda yüzde 40’ların üzerine faiz çıktı bu arada enflasyon da yüzde 30’ların üzerine tırmandı. Şimdi ise yeniden hamd olsun faiz indirilmek suretiyle enflasyonun da indiğini görüyoruz. Farklı etkenler de tabii ki var yok değil. Ama bu işin ana belirleyeni faizdir, faiz de enflasyonun tetikleyicisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Birileri hala enflasyon sebep, faiz netice diye bizi aldatmaya çalışıyorlar. Dünyaya bakacaksın, Japonya’da Amerika’da Avrupa’da faiz ne kadar diye. Hepsinde eksi faiz var, 1.5-2.5 arası faiz var. Bize ne oluyor da 40 civarında faizle hareket ediyoruz. Faizin bizim medeniyetimizin yeri içerisindeki yeri de bellidir. Onu sonra açıklayacağım. O bütün pisliklerin başıdır. Sömürünün en önemli aracıdır. Biz buna kendimizi kaptırmayacağız. Eğer biz üretim ekonomisi düşünüyorsak bu üretimde de istihdamda da finans sektörünün girişimciyi desteklemesi lazım. Bu yüzde 40 faizlerle olmaz. Öyle bizim düşük faiz uygulamasını getirmemiz lazım ki finans sektörü onları ayağa kaldırsın. Türkiye’nin risk primi ve dolayısıyla faiz maliyetleri düşerken imalat sanayi satın alma üreticileri endeksi yüzde 50’nin üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın yerinde hamleleriyle faiz gerilemiştir, daha da gerilemeye devam edecektir.”