İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık Altın İle İlgili Konuştu

0
660
altın
altın

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, ay içerisinde gelmesi beklenen dış borçlar ile ilgili olan haberin dolar kurunu 6.70 seviyelerine çekeceğini belirtti aynı zamanda da ”Aksi durumda, uzmanların öngörüsüyle altının gramında 389 TL ve üstünü görmek olası olabilir.” dedi.

Başkan Mustafa Atayık, “Birçok ülkede uzmanlar, virüste pik noktaların aşıldığını dile getirse bile virüsün piyasa ve fiyatlara yansımalarının kısa sürede biteceğini beklemek doğru olmaz.” şeklinde konuştu.

Bakan Akayık, verilen destek paketlerinin altının yükselmesinde önemli rol oynadığını belirterek “Merkez bankalarının adımları ve özellikle faiz indirimleri, altının ons bazında son 7 yılın rekor fiyatlarına ulaşmasında etkili oldu. Nitekim geçen cuma günü ABD Merkez Bankası (Fed), faizleri düşürmedi ancak Fed‘in, piyasayı fonlamaya devam edeceği mesajı vermesi bile ons fiyatlarını bir anda 1,700 doların üzerine çıkardı.” dedi.

Altını Etkileyen Bir Diğer Faktör Nedir?

Başkan Atayık, petrol fiyatlarındaki hareketlenmedinin altın fiyatlarını oldukça yakından ilgilendirdiğini söyledi ve ”Petrolde tarihi dip noktaların görülmesi ve üretici ülkeler aralarında anlaşsalar bile piyasalardaki talep azlığı nedeniyle fiyatların bir türlü istenen rakamlara çıkmaması, finans piyasalarını tedirgin ediyor. Düşük petrol fiyatları nedeniyle likidite sorunu yaşayan ülkeler, bu kez bu sorunlarını ve açık pozisyonlarını gidermek amacıyla özellikle ay sonlarında ellerindeki altınları bozma yolunu tercih ediyor. Bu durum da altının ons fiyatında 1,700 dolar seviyeleri görülse bile geri çekilişleri görmemize yol açıyor.” şeklinde sözlerine devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here