AVM Ciro Endeksleri Mayıs’ta %23,1’lik Bir Artış Gösterdi

0
360
VM Ciro Endeksleri
VM Ciro Endeksleri

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklak bir şekilde oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi ‘nin mayıs ayına ilişkin sonuçları duyuruldu.

Her ay düzenli olarak duyurulan bu verilere göre, AVM ciro endeksi, mayısta geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ve enflasyondan süzülmeden incelendiğinde yüzde 23,1 gibi önemli bir artış kaydederek 303 puana yükseldi. Endeks böylece mayıs ayı için yüzde 18,7 olarak açıklanan yıllık enflasyon oranının da üzerinde kalmış oldu.

AVM’lerde kiralanabilir metrekare alanı başına düşen cirolar mayısta İstanbul’da bin 383 TL, Anadolu’da bin 6 TL olurken, Türkiye geneli metrekare verimliliği bin 157 TL olarak gerçekleşme gösterdi.

Mayıs ayında kategoriler bazında metrekare verimliliğinde en yüksek artış tekstil ve giyim kategorisinde gerçekleşti. Giyim kategorisi metrekare verimliliği söz konusu  olan dönemde yüzde 31,3’lik bir artış gösterdi. Bu artış ayakkabı kategorisinde yüzde 30,9, hipermarkette yüzde 22,7, teknolojide yüzde 15, yiyecek-içecekte yüzde 14,6, diğer kategorilerde ise yüzde 14,1 şeklinde devam etti.

Mayısta geçen yılın aynı dönemine göre ziyaret sayısı endeksinde yüzde 1,1 ornaında bir düşüş gözlendi.

– “Sonuçlar toparlanma ve dengelenme sürecine giriş yapıldığını göstermekte”

Yapılan açıklamada, mayıs ayı endeksine ilişkin AYD gözleniminde, “Endeks sonuçlarını yeniden enflasyonun üzerinde seyrettiğini görmek son derece umut verici. Bu sonuçlar bize piyasalarda bir toparlanma ve dengelenme sürecine girdiğimizi gösteriyor. Kategoriler bazında en yüksek artışlar giyim ve ayakkabı kategorilerinde yaşandı. Yeni sezon, turizm sezonunun açılması ve ramazan ayıyla birlikte yurt dışından gelen turistler giyim ve ayakkabı alışverişlerinde yüksek artışların yaşanmasını sağlamış görünüyor. Ziyaret sayısında çok küçük düşüşe rağmen metrekare verimlilikleri hem Anadolu hem de İstanbul’da artmaya devam ediyor.” açıklamaları yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here