Borsa

0
641
Borsa
Borsa

Kimi kullanıcılar borsa üzerinden değerli paraların alım satımını yaparak geçmini sağlarken kimi kullanıcılar ise tamamen hobi olarak ve zaman geçirmek amacıyla bu işi yapıyor. Aynı zamanda da beyin jimnastiği yaparak kendilerini ticari yolda geliştirmeye çalışıyorlar.

Borsa Nedir? 

Borsa, hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçlarının aracı kurumların aracılığı ile alıcı ve satıcı arasında ki el değişimine denir. Online olarak bu alım satım işlemi yapılabilmektedir. Alıcı ya da satıcı yapmak istediği işlemi aradaki aracıya ileterek işlemin gerçekleştirilmesini sağlar. Borsa ülkelerde gelişen her türlü olaya göre değişkenlik gösterdiği için borsadaki fiyatlar arz ve talep kavramlarına bağlı olarak belirlenir ve değiştirilir. 

Borsa İstanbul

Sürekli değişken olması para kazanma oranını düşürebilmektedir fakat gerekli bilgi ve deneyime sahip iseniz ve doğru bir stratejiniz varsa borsadan para kazanmak mümkündür. Bu etkenlerin yanında kişisel özellik olarak sabırlı da olunması gerekmektedir. Piyasaların her dalgasını takip etmek sürekli içinde olmak gerekmektedir. Dalgalanmaları doğru analiz edip stratejiyi buna göre belirlemek gerekmektedir. 

Borsada İşlem Yapılabilecek Saatler

Borsada forexteki gibi 24 saat boyunca işlem yapabilmek mümkün değildir. İşlemlerin açılış ve kapanış saatleri arasında yapılması gerekmektedir. İşlem saatleri şu şekildedir; 

  • 09:40/09:55 Gün Başı İçin Açılış Emirleri Toplamak
  • 09:55/10:00 Eşleştirme ve Fiyat Belirleme
  • 10:00/13:00 Sürekli Olarak İşlem Yapılması
  • 13:00/13:55 Gün Ortası Tek Fiyat Belirleme ve Emir Toplama 
  • 13:55/14:00 Eşleştirme ve Fiyat Belirleme 
  • 14:00/18:00 Sürekli Olarak İşlem Yapılması 
  • 18:01/18:05 Borsanın Kapanış Seansı 
  • 18:05/18/08 Eşleştirme ve Fiyat Belirleme 
  • 18:08/18:10 Kapanış Fiyatlı İşlemler 

Borsada Nasıl Yatırım Yapmaya Başlanır? 

Borsada yatırım yapabilmek, para kazanabilmek için öncelikle resmi bir hesap açılması gerekmektedir. Eğer herhangi bir aracı bankada hesap var ise borsada hesap açma işlemi daha da kolay hale gelir.

İstediğiniz herhangi bir aracı kurumu kullanarak da hesap açabilir ve borsada yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Hesap açtıktan sonra borsa istediğiniz fiyattan istediğiniz miktarlı ürünlere almak için alış emri gönderirsiniz ve satıcı da aynı miktarı aynı fiyattan satarsa hisse senetlerinin satışı gerçekleşmiş olur ve işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Sonrasında fiyatların istediğiniz oranda yükselmesini bekleyip hisse senetlerini satarak para kazanabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken son derece sabırlı olmalı ve zarar etme oranını en aza düşürmeniz gerekmektedir ve tabi yatırım yapmadan önce bilgi ve deneyim kazanmak önem arz etmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here