Petrol Rezervlerine Yapılan Saldırıdan Sonra Yakıt’da Şaşırtıcı Zam

0
425

Geçtiğimiz haftasonu Suudi Arabistan’ın yakıt rezervlerine yönelik yapılan saldırıların ardından, Arabistanın petrol üretimini günlük 5.7 milyon varile düşürmesi yakıt fiyatlarını derinden etkiledi. Pazar günü ticari işlemlerin start almasıyla beraber, ham yakıt fiyatları son dört ayın en zirvesinden yüzde 15 daha fazla bir yükselme performansı sergiledi. ABD, rezervlere yapılan saldırılar hakkında İran’ı suçlarken henüz Riyad’dan bu yönde bir kamuoyu açıklaması sunulmadı. Yapılan saldırılar, küresel ham yakıt üretiminin yüzde 5’ini sarstı.

Brent ham petrol fiyatı, yüzde 19 oranında bir artış göstererek varil başına 71.95 dolara tırmandı. Amerika Birleşik Devletleri, ham petrol fiyatı da yüzde 15’lik yükseliş göstererek 63.34 dolar oldu. Her ikisi de mayıs ayından itibaren zirveyi görmüş oldu.

Amerika Birleşik Devletleri saatiyle 18.50’de, ABD Başkanı Donald Trump’ın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter üzerinden “ihtiyaç halinde Stratejik Yakıt Rezervi’nden gerektiği kadar petrolün piyasaya salınması” emrini verdiğini açıklamasının peşinden, petrol fiyatları küçük oranda da olsa bir düşüş yaşadı.