Savunma Ve Havacılık Sektörü Yatırımcılarına İlk Yarıda Kazandırdı

0
515

     Bu yılın ilk yarısında hisseleri yüzde 49 oranında değer kazanan Airbus, hisse senedi piyasalarında önde gelen savunma ve havacılık şirketleri arasında en fazla karı elde eden şirketler arasında birinci oldu.

Dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketleri, yılın ilk yarısında hisse senedi piyasalarında rol oynayan yatırımcılarına kar yaptırdı.

Editörlerimizin derlediği verilere göre, yılın ilk çeyreğinde hisse değerlerinde önemli bir yükseliş gösteren savunma ve havacılık şirketleri, ilk yarıda da yatırımcısına kar getirmeyi başardı. Mart ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) için 750 milyar dolar bütçe isteyeceğine dair haberler de özellikle ABD merkezli savunma ve havacılık şirketlerin hisselerinin yükselmesine neden oldu.

Bildiğiniz üzere Fransa ve Almanya arasında şubat ayında yeni nesil savaş uçaklarının üretimi konusunda 65 milyon avroluk anlaşma geçtiğimiz günlerde imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında Fransız Airbus ve Dassault şirketlerinin uçakların tasarım ve konseptini düzenleyeceği belirtilmişti. Haziran ayında İspanya da bu projeye katılım gösteren ülkeler arasında yer almıştı.

Paris Havacılık Fuarı’nda, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, Avrupa’da yeni nesil savaş uçağı ve hava muharebe sistemi geliştirilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Analistler, Airbus’ın Paris Havacılık Fuarı’nda bu anlaşma dışında da iyi bir performans gösterdiğini ve fuarda 100 adet sipariş aldığına dair haberlerle hisselerinin yükseldiğini ve yatırımcısına kar getirdiğini belirtti. 

İtalyan Leonardo ise bahsi geçen dönemde yüzde 45,2 ile yatırımcısına en fazla kazandıran ikinci havacılık, uzay ve savunma şirketi olmayı başardı. Şirketin helikopter ve havacılık operasyonlarında gelişme göstermesiyle hisselerinde de yükseliş görüldü. Leonardo, en son mühendislik firması Sistemi Dinamici’yi bünyesine dahil etmişti.

F-35 savaş uçaklarının üreticisi Locheed Martinin hisseleri ise yılın ilk yarısında yüzde 41,4 lik oranda yükseliş gösterdi ve şirket yatırımcısına en fazla kazandıran üçüncü havacılık, uzay ve savunma şirketi olarak yerini aldı. Pentagon, geçen ay Lockheed Martin ile 478 yeni F-35 savaş uçağı üretimi için 34 milyar dolarlık anlaşma sağlamıştı.

ABD yönetimi ayrıca mayıs ayında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’e toplam yaklaşık 6 milyar dolarlık silah satışına olur demişti. Satışı onaylanan silahları, Lockheed Martin ve Raytheon Company üretmekte.

BOEİNG ARKA SIRALARDA KALDI

Bahsi geçen dönemde Northrop Grumman yatırımcısına yüzde 31,9 ile yatırımcısına en fazla kazandıran dördüncü savunma ve havacılık şirketi olarak kaldı. United Technologies’in hisseleri yüzde 22,3, General Dynamics’in hisseleri 15,7 Raytheon Company’nin hisseleri ise yüzde 13,4 oranında bir kar bıraktı.

Boeing ise arka sıralardan seyir etti. Hisseleri yüzde 12,9 artış kaydeden Boeing, bu sene yaşanan uçak kazalarıyla viral oldu. Mart ayında Boeing 737-8 MAX tipi uçak Etiyopya’da kaza geçirmişti. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke, Boeing Max’ların hava sahasındaki uçuşlarını durdurmak zorunda kalmıştı. Geçen ay da ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen kazaların ardından uçuşları durdurulan “Boeing 737 Max” tipi uçaklarda yaptığı teknik incelemelerde yeni bir güvenlik riskinin varlığını tespit etmişti. 

Analistler, Boeing’in uçak kazalarıyla birlikte bu yıl Airbus karşısında pazar kaybı yaşadığını belirtti. Yılın ilk yarısında İngiliz BAE Systems’in hisseleri yüzde 7,9, Fransız Thales’in hisseleri ise yüzde 6,5 arttı. 

Dünyanın önde gelen savunma ve havacılık şirketlerinin hisselerinin bu yılın ilk yarısındaki kar oranları şu şekilde:

2019 Yılının İlk Yarısı (yüzde şeklinde)

Airbus 49 

Leonardo 45,2 

Lockheed Martin 41,4 

Northrop Grummann 31,9 

United Technologies 22,3 

General Dynamics 15,7 

Raytheon Company 13,4 

Boeing 12,9 

BAE Systems 7,9 

Thales 6,5