19 Eylül’de Dolar/TL Ne Durumda?

0
636

Global petrol fiyatlarının bir anda tavan yapması nedeniyle dalgalanan Türkiye piyasalarına dün Fed’den sevindirici bir haber geldi. Amerikan Merkez Bankası faizleri 25 baz puan geriye çekerken ilerisi için daha fazla faiz indirimi gelebileceğinin sinyalini verdi. Petrol fiyatlarının da eski hale dönmesiyle piyasalar bir nebze de olsa rahatlayacak. Dolar/TL güne 5.70 bazının altında merhaba dedi.

Borsacılar ve Analizciler, ABD Merkez Bankası’nın faiz kararının gelişmekte olan ülke para birimleri açısından yön belirleyici olacağını belirtiyorlardı. Fed faiz kararı sonrası dolar yönünü değiştirdi.

Dolar/TL saat 12:38’den sonra 5.6995/5.7023’ten işlem görüyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor. Petrol krizi öncesi 60 dolardan işlem gören brent petrolün varil fiyatı 69 dolara kadar çıkmıştı dün fiyat tekrar 63 dolara indi.

TL NEGATİF AYRIŞMIŞTI

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının ardından bölgede askeri bir hareketliliğe ilişkin endişeler hem Türkiye ve hem de küresel piyasaları baskılamış TL de Türkiye’nin petrol ithalatçısı olması nedeniyle benzer para birimlerinden negatif ayrışmıştı.

Petrol fiyatlarının saldırının ardından kaydettiği kazanımlarının büyük bölümünü geri vermesiyle birlikte TL’de görülen pozitif ayrışma bugün de devam etti.