İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde Hedef 1 Milyar Dolar

0
467
Çırağan sarayında 5 Aralık'ta düzenlenecek zirve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Girişimci ve iş Adamları Konfederasyonu (TURKONFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) ve Cool Reklam iş birliğinde gerçekleştirilen İstanbul Ekonomi Zirvesi öncesinde Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına İstanbul Ekonomi Zirvesi Danışma Kurulu Başkanı Kürşat Tüzmen (ortada), İstanbul Ticaret Odasını (İTO) temsilen Ferhan Ademhan (solda), İstanbul Ekonomi Zirvesi İcra Kurulu Başkanı Abdullah Değer (sol 2), Türkiye Seyahat Acentaları (TÜRSAB) Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya (sağ 2) ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Ulvi Kadakal (solda) katıldı. ( Erhan Elaldı - Anadolu Ajansı )

İçinde bulunduğumuz yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ve 10 ülkenin katılımını gerçekleştirmesinin beklendiği İstanbul Ekonomi Zirvesi‘nde, oldukça önemli kulvarlara ev sahipliği yapmanın yanı sıra 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşturulması öngörülüyor.

Bu yıl üçüncüsü Çırağan Sarayı’nda 5 Aralık’ta düzenlenecek zirve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türk Girişimci ve iş Adamları Konfederasyonu (TURKONFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) ve Cool Reklam iş birliğinde gerçekleştirilen İstanbul Ekonomi Zirvesi öncesinde Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı yapıldı.

İstanbul Ekonomi Zirvesi Danışma Kurulu Başkanı, eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, İstanbul’un dünya ticaretinin en önemli merkezlerinden bir tanesi olduğunu ve zirvenin temelde Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payı arttırmayı amaçladığını belirtti.

Bu ve Buna Benzer Çalışmalar Oldukça Önemli

Bu tür çalışmaların son derece önemli bir hal aldığını belirten Tüzmen, “Çünkü burada yapılan beyin fırtınalarıyla Türkiye’nin geleceğinde hangi güzel hamleler yapılabileceğini görüyoruz. Bir taraftan dünya ticaret savaşları diyoruz hepsi ekonomik temelli. Ama tıkandıkları yerde daha farklı enstrümanları devreye sokmaya başlıyorlar.” şeklinde konuştu.

Ekonomi zirvelerinin rehberlik yapma açısından önemli bir rol oynadığını belirten Tüzmen, konuşmasına şunları da ekledi:

Hepimizin ortak amacı bu. Mesela Avrupa’da, İtalya’da hükumetler değişiyor, siyaset çok kuvvetli değil ama kişi başına gelir rakamını 40 bin, 50 bin dolarlar seviyesine getirdiğiniz zaman siyaset o kadar önemli olmaktan çıkıyor. Amaç bu olmalı. Oradaki bakan değişiklikleri, başbakan değişiklikleri herhangi bir siyasi değişikliğin ülke vatandaşına olan etkisi marjinal, az, önemli değil. Bu hale getirmemiz lazım. Ama bizim gibi kişi başına geliri 10 bin dolar seviyesinde olan, orta gelir tuzağına düşen ülkelerde maalesef siyaset son derece önemli oluyor. Bunu hepimiz kabul etmek zorundayız.”

Fransa’nın 55 Milyar Dolarlık Turizm Geliri Sadece Paris’ten

Tüzmen, zirve kapsamında dillendirilecek olan konulardan biri olan turizm gelirlerindeki artışın herkesin yüzünü güldürdüğünü ifade ederek, şu sözleri kaydetti:

Bu sene belki 50 milyona yakın bir turist rakamıyla ve 40 milyar dolara yakın bir gelir rakamıyla karşılaşacağız ama Fransa sadece Paris’ten 55 milyar dolar turizm geliri elde ediyor, bunu da unutmayalım. Bizim bir İstanbulumuz var, zirveyi onun için burada yapıyoruz. Dünyanın en önemli turizm şehri ve en önemli ekonomi ve finans şehri. Bunların hepsinin düşünerek ekonomi zirvemizi bu aşağıdaki sektör guruplarıyla en doğru kararların en hızlı şekilde verileceği bir platform olmasına çalışıyoruz.”

Bu Anlaşmalarla Ülkemizi Durak Dönemden Çıkarmaya Çalışıyoruz

İstanbul Ekonomi Zirvesi İcra Kurulu Başkanı Abdullah Değer ise İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin asıl amacının dünyada küresel sorunların tartışıldığı Davos benzeri bir platform oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Değer, 1 milyar dolarlık iş hacminin oluşmasının hedeflendiğini zirvenin, ekonomi dünyasının kanaat önderlerini bir araya getireceğine dikkati çekti.

Tüm kurumların güç birliği yapması durumunda Türkiye’nin dünyanın parlayan yıldızı olabileceğini belirten Değer, şunları söyledi:

“Bu sene zirvede küresel bir bakış açısıyla yeni dünya düzenini tartışacağız. 10 ülkeden yatırımcıların, Türkiye’nin önde gelen holding ve şirketlerinin katılımıyla düzenlenecek zirvede sektörlerin yerli ve yabancı temsilcilerinin mal alışverişi, şirket evliliği veya ortaklık yapabilmeleri noktasında ayrıca B2b(kurumsal) ve B2c(bireysel) toplantıları gerçekleştirilecek. Yapacağımız iş toplantılarıyla yerli ve yabancı şirketlerin yeni şirket evliliklerine zemin hazırlamak, bu yeni ortaklıkların ülkemizde yüksek teknoloji üreten fabrikalar açmalarına ön ayak olmak için çalışma yürütüyoruz. Türkiye ekonomisinde yaşanan durgunluğun geçici olduğunu düşünüyoruz. Ekonomimize nefes aldıracak ticaret anlaşmalarıyla durgunluktan çıkışa katkı sağlamak işitiyoruz.”