Virüs Nedeniyle Ücretsiz İznine Ayrılan Çalışanlara Müjde Gecikmedi

0
442
bakan
bakan

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tüm dünyayı etkisi altına almış olan coronavirüs nedeniyle ücretsiz izne ayrılan işçiler için nakdi ücret desteği uygulaması başvurularının an itibariyle başlamış olduğunu duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İşverenlerimiz, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’nı seçerek bugünden itibaren yapabilirler.” şeklinde konuştu.

Peki Bu Destekten Kimler Fayda Sağlayabilecek?

Bakan Selçuk, nakdi ücret desteği uygulamasından kimlerin yararlanacağı sorusuna, “Ücretsiz izne ayrılan, Kısa Çalışma Ödeneğimizden yararlanamayan, 15 Mart’tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanmamış olan ve yaşlılık aylığı almayan işçilerimize yönelik bir uygulamamız” şeklinde cevap verdi.

Bakan Selçuk, “Korona virüsle mücadele sürecinde, işçilerimize ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre boyunca aylık bin 177 TL gelir desteği sağlıyoruz.” dedi.