İhracat Nihayet 29 Temmuz’da Başlıyor

0
517
Siyah İncir
Siyah İncir

Ege’de yetişen incir’in ihracatının 29 temmuzda yapılacağı belirtildi.

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin bütün dünyaya tanıttığı egenin gözdesi siyah incir 29 temmuzda tüm dünyaya açılıyor. Sarılop çeşitli incirin ihracat startı ise 23 temmuzda verilecek.

İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü ve Aydın Grup Başkanlığı, Buharkent Ziraat Odası, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği temsilcilerinin de katılımlarıyla oluşan komisyon, ‘sarılop’ çeşitli incir için kesim tarihini 22 temmuz ihracat tarihini 23 temmuz olarak belirlerken siyah incirin kesim tarihini 28 temmuz ihracat tarihini ise 29 temmuz olarak belirledi.

Taze İncir İhracatında Aslan Pay Siyah’da

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’nin 2018 yılındaki taze incir ihracatının 39 milyon dolar olduğunu, taze incir ihracatının 35 milyon dolarlık diliminin ise siyah incire ait olduğunu açıkladı.

Taze İncir’in Faydaları Saymakla Bitmiyor

Taze incirin, diğer meyvelere göre çok daha faydalı olması nedeniyle talebin de çok olmasını belirten uçak, ”Taze siyah incir kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kalp krizi riskini azaltıyor, ciltteki yaraların çabuk kapanmasını sağlıyor ve kansızlığı önlüyor. Enerji kaynağı olan taze siyah incir astım, öksürük ve soğuk algınlığını tedavi edici özellikleri de taşımakta. Aynı zamanda kabızlığı giderirken aynı zamanda da kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı oluyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.