Türkiye’de Yatırım Yapılır Mı?

0
457

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu, ”2019 temmuz ayı itibariyle ABD, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 15’inci ve ithalat yaptığı 4’üncü ülke oldu. 2002 yılından bu yana Türkiye, ABD’den 12 milyar dolar Doğrudan Yabancı Yatırım çekti.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dağlıoğlu, Türkiye’de yatırım yapmak için birçok sebep olduğuna dikkat çekerken Türkiye’nin çok güçlü bir altyapısı olan borsaya, jeostratejik bir ülke olarak kilit ülkeler için uluslararası bir ticari merkeze ve genç eğitimli demografik nüfusuyla desteklenen modern bir ekonomiye sahip olmasının Türkiye’nin yatırım konumunu oldukça yukarıya çektiğini de belirtti.

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Toplantısı’nda Ne Konuşuldu?

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi tarafından, ABD eski İÇişleri Bkanı Ryan Zinke, TBMM Eski Başkanı Binali Yıldırım, Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Genel Başkanı Uğur Terzioğlu ve iki ülkeden güçlü ve köklü şirketlerin de katıldığı büyük toplantı İstanbul’da düzenlendi.

Dağlıoğlu, açılışta yapmış olduğu konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin çalışmalarından ve faaliyet çevresinden bahsetti.

Doğrudan Yabancı Yatırımları Türkiye’ye çekmek adına Türkiye’nin kurumsal bir parça bütünlüğü olduğunu aktaran Dayıoğlu, uluslararası yatırımcıların, kendilerine Türkiye’de yatırımla ilgili sorunlarını çözmek için başvurabildiğini söyledi.

Çeşitli sektörlerden gelen yatırımcılara ve iş adamlarına koordinasyon ve destek sağlamaya çalıştıklarını belirten Dağlıoğlu şu sözleri de beraberinde ekledi:

”Uluslararası yatırımcıları bakanlarımızla, bölgesel yöneticilerimizle ve diğer kamu kurumlarıyla buluşturmaya hazırız. Doğrudan Yabancı Yatırım açısından bakacak olursak, 2002 yılı öncesinde, toplam Doğrudan Yabancı Yatırım miktarı sadece 15 milyar dolardı. Geçtiğimiz 17 yıl içerisinde bu miktarı 210 milyar dolara çıkarabilmeyi başardık. 2019 yılı Türkiye açısından çok verimli bir yıldı. Türkiye olarak 13 milyar dolarlık Doğrudan Yabancı Yatırımı çekmeyi başardık. Bir önceki seneye oranla 15 milyon dolarlık bir artış yaşandı.”

Türkiye’de Yatırım Yapmak İçin Çok Fazla Sebep Var

Dağlıoğlu, Türkiye ve ABD arasında uzun süreli bir ortaklık ve iş birliği olduğunu açıkladı.

İhtiyaçların ve önceliklerin ekonomik ve ticari alanlara uygun şekilde ilerlediğine inandıklarını belirten Dağlıoğlu , ‘‘2019 yılı itibariyle ABD, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 15’inci ülke olurken ithalatta ise 4’üncü oldu. 2002 yılından bu yana Türkiye, ABD’den 12 milyar dolar FDI çekti. Türkiye’de bin 800’den fazla ABD’li firma var ve bu rakamın 2020’de artacağına da inancım tam.” şeklinde konuştu

ABD’den gelen yatırımlara önem verildiğinin bir işareti olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl 2 yuvarlak masa toplantısı düzenlediğini anımsatan Dağlıoğlu, ”Bunların ilki 2018 eylülde Ankara’da ve diğeri de 2019 Şubat’ta gerçekleştirildi. Aynı zamanda bu yılın ilk haftasında Başkan Erdoğan, Türkiye’de pepsiCO’nun altıncı fabrikasının açılışını yaptı. Tüm bu toplantılarda Başkan Erdoğan, iki ülke arasındaki uzun süreli ekonomik iş birliğin önemini vurguladı.” ifadelerini kullandı.