Fırsatçılara Kötü Haber Tez Geldi

0
362

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’de bulunan ve hızla yayılmakta olan koronavirüs nedeni ile ürünlerde zam yapan firmalara tepkisini gösterdi. Koronavirüs nedeniyle ürünlerinde zam taktiğini kullanan firmaların devlet desteğinden yararlanamayacağını belirten Varank, bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Varank, ”Kovid-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılacak ürünlere, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlara, hastalığın önlenmesinde etkili koruyucu ürünler geliştiren Ar-Ge projelerine, salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamalarına hızlıca destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

Medikal ürünlerindeki talebin artması konusunda da açıklama yapan Varank, ”Talebi karşılamak için üreticilerle temas halindeyiz. Vereceğimiz destekleri işte tam da bu ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılamak için devreye soktuk. Böylece düzgün ve dürüst işletmeleri destekleyerek fırsatçıların spekülasyon yapmasını engellemiş olacağız” dedi

Son olarak bu dönemlerde girişimcilerin yatırım yapması için kredilerde esneklik olacağından bahseden Varank, ”Yatırım teşviklerinden faydalanan firmaların kullandıkları kredi faizinin veya kar payının bir kısmını Bakanlığımız karşılıyor. Mevcut uygulamada firmalar, bankalara yaptıkları kredi geri ödemelerinde aksama olması durumunda faiz desteğinden yararlanamıyorlardı. Aldığımız yeni kararla bu dönemde bankalara karşı yükümlülüğünü yerine getiremeyen firmalar için bu kuralı askıya alıyoruz. Firmalar, bu döneme ilişkin banka ödemeleri daha sonra gerçekleştirdiğinde de faiz veya kar payı desteğinden aynen faydalanabilecek. TÜBİTAK tarafında da paylaşmak istediğimiz yeni adımlarımız var. Biz tüm taraflarla yoğun iletişim halinde her fikirden istifade etmeye çalışsak da hiçbir öneriyi atlamak istemiyoruz” şeklinde açıklamalarına son verdi.